Już w trzecim i piątym tygodniu życia szczeniaka powinien on zostać poddany są odrobaczeniu. Wczesny termin wynika z ryzyka wynikającego z faktu iż w życiu płodowym mogło nastąpić zakażenie larwami glist przez łożysko matki. Odrobaczenie jest jednym z elementów przygotowującym szczeniaka do przyjęcia szczepień – proces uodporniania można rozpocząć dopiero w chwili, kiedy jest on całkowicie zdrowy i pozbawiony pasożytów.
Obowiązkowym szczepieniem wykonywanym u psów jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Może się ono odbyć już po ukończeniu przez drugiego miesiąca życia, zaś według prawa każdy pies powyżej trzech miesięcy musi już być zaszczepiony. Kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie mają miejsce co roku.
Jakie są konsekwencje niezaszczepienia psa na wściekliznę? Powiatowy Inspektorat Weterynarii może w takim przypadku ukarać właściciela mandatem do 500 złotych. Prawdziwe kłopoty pojawiają się w sytuacji, kiedy niezaszczepiony pupil kogoś pogryzie: trafia wówczas na miesięczną obserwację, a właścicielowi grozi odpowiedzialność karna i stanięcie przed sądem.
Terminy oraz planowany zakres szczepień ustala się z lekarzem weterynarii. Ustali on, które szczepionki powinien przyjąć pies. Najczęściej w gabinetach weterynaryjnych otrzymuje się szczepionki skojarzone, które jednym zastrzykiem uodporniają na kilka chorób.Więcej informacji na ten temat na stronie weterynarz włocławek